Kurulduğu ilk yıllardan bu yana Erkunt, sadece döküm parça üretmemiş, döktüğü parçaları işleyerek sektöründe fark yaratmıştır. Özellikle; motor bloğu, silindir kafası ve dişli kutusu gibi parçaların üretiminde uzmanlığı ve ileri teknolojisi ile tanınan Erkunt, ürünlerinin önemli bir kısmını işlenmiş olarak ihraç etmektedir.

Motor blok honlama, motor blok ve silindir kafalarında çeşitli seviyelerde yapılabilen montaj ve yıkama prosesleri, İşleme fabrikamızın kabiliyetleri arasında yer almaktadır.

İşleme Fabrikası–1, yatay işleme merkezleri 380.000 saat, dik işleme merkezleri 100.000 saat diğer işleme tezgahları 30.000 saat olmak üzere yıllık net 510.000 saatlik kapasiteye sahiptir. Torna bölümünde dik torna 60.000 saat, yatay torna 50.000 saat olmak üzere yıllık net 110.000 saatlik kapasitesi olan fabrikanın matkap bölümünde de 60.000 saatlik yıllık net kapasitesi vardır.

-Motor Blok Honlama

Sürekli gelişim ilkemiz doğrultusunda, 2008’de “Honlanmış Motor Blok” sevkiyatına başlanmıştır. 120 mm silindir çapa kadar 6 Silindirli Motor Blokları da dahil olmak üzere honlama işlemi yapılabilmektedir.

-Yıkama Makineleri

Motor blok ve silindir kafaları başta olmak üzere işlenmiş parçalarda, montaj öncesi talep edilen ileri seviye temizlik standartları, DÜRR_EcoCFlex ve KVI tip otomatik yıkama makineleriyle sağlanmaktadır. Bu makineler sayesinde, µ boyutunda partikül ve mg seviyesinde temizlik standartları sağlanmaktadır.

-Montaj İşlemi

Motor blok ve silindir kafalarında, müşteri taleplerine bağlı olarak çeşitli seviyelerde montaj işlemi yapılmaktadır.

· Silindir kafalarında emme ve egzos valf yuvalarına, valve seat ve valve guide montajı,
· Motor blok ve silindir kafalarında tapa montajı,
· Robotlu ve otomasyonlu makineler ile yapılan Loctite uygulamaları,
· Motor bloklarında kam mili yatakları, kep yatakları ve burçların montajı,
· Nitrojen soğutma ile yapılabilen montaj işlemleri,

Kabiliyetlerimiz arasında yer almaktadır.